2009. augusztus 8., szombat

Ez a het is faraszto volt. Az elso 3 napon late nightok voltak. A gyerekek ezeket a napokat tok elvezik, mert ilyenkor egy-egy csoport tovabb maradhat a taborban. Nekunk annyira mar nem szorakozas, mert szamunkra ezek a napok tobb munkat jelentek hosszabb munkaidovel. Altalban 8-kor vegeztunk. Most a gyerekek dalokat tanultak meg es egy show kereteben adtak elo a szuloknek. Miutan befejezodott az eloadas a gyerekek es a szulok bementek az ebedlobe es ott meg sutit vagy fagyit ettek. Ha ok elmentek utana tudtunk ott takaritani. A felnottek is ugyan ugy esznek itt, mint a gyerekek. Fagyit mindig talatunk az asztal alatt. De szerencsere ennek mar vege van. El se hiszem, hogy mar csak 10 napig van tabor. Ezt kell vegig dolgozni es meg van 2 szombatunk. Utana vegleg elhagyom a tabort es nem hiszem, hogy ide valaha is visszajovok.

A heten dolgozott utoljara a Rob, az egyik biztonsagi or. Olyan fura volt a penteki nap, hogy el kellett bucsuzni tole. Keszitettunk neki ajandekot, meg van kozos kepunk is. Ugyhogy megleptuk es nagyon orult neki. Hianyozni fog. Nagyon fura lesz nelkule az utolso ket het. De o baromi mazlista, mert 3 hetes nyaralasra megy, amialatt meg a nyugati partra is atrepul. Itt pedig a maradek 10 napban a Curtis es a Dan fog egyutt dolgozni es hat ok neha egymas agyara mennek. Kivancsi leszek, hogy birjak majd.

Meg egy erdekes esemeny pentekrol. Fel ora alatt kellett felepitenunk egy hatalmas hulyeseget. Mikozben csinaltuk meg azt se tudtuk, hogy miert dolgozunk. Ket rud koze bekotottunk egy madzagot, ami ala egy nagy fem szemetest tettunk tele folddel. A feladat az volt, hogy akkora tuzet rakjanak, hogy elegjen a madzag. De nekunk olyan magasra kellett kikotni, hogy ez lehetetlen feladat volt. A fonokek azt akartak, hogy senki ne nyerjen. Ezzel is mar az olimpiara keszulnek, amit jovo heten rendeznek meg itt a gyerekeknek a taborban. Eddig minden evben rendeztek olimpiat, amiota a tabor letezik (53 eve). Ket csapatban versenyeznek, vannak a zoldek es a feherek es plusz az ovisok. Kulonbozo kihivasok lesznek a szamukra, de hogy pontosan, hogy is fog kinezni az egesz verseny azt meg nem tudjuk. Kivancsian varom az esemenyeket. A vegen majd beszamolok rola.

2009. július 29., szerda

Mar kevesebb, mint 4 het van vissza. Olyan hihetetlen, hogy mar tobb, mint 6 hete itt vagyok. Reggelente, amikor takaritom az egeszsegugyi szobat mar mindig visszaszamolok. Most mar csak 17-szer kell kitakaritanom. De en egyaltalan nem bantam meg, hogy eljottem, mert sok erdekes dolgot elhettem es elhetek meg. Es a munka utan jon meg csak a java, amikor vegre utazhatunk. Meg pontosan nem tudjuk mit fogunk megnezni, de most mar azert tervezgetunk. Washington az egyik uti celunk es a Niagara vizesest sem kellene kihagyni. Az utolso 3 napot meg New York-ban szeretnenk eltolteni.
A taborban folyamatosan zajlik az elet. A munkat most mar eleg jol birom, persze a nap vegere elfaradok. Most egy kicsit sikerult is megfaznom, de nem sertes influenza.:) A napi renddel mar nincs gondunk, mindent megcsinalunk ahogy elvarjak. Biztos vagyok benne, hogy a Najinak semmi baja nincs Zsuzsaval es velem, mert minket soha nem szokott piszkalni. Ami a nehezseget okozza az a meleg es a nagyon magas paratartalom. Az ido mindig hirtelen valtozik itt. Ezen a heten volt tikkaszto hoseg, most pedig szakad az eso. Es soha nem tudod mi fog kovetkezni. Gondolhatjatok milyen jo izzaszto melegben fahazakat takaritani, ahol rogton 100 fok lesz.
A heten kezdodott el a masodik szezon a taborban. Nem sok uj gyerek erkezett, viszont erezhetoen kevesebben maradtak. Most mar nincs olyan nagy hangzavar az ebedloben es akkora mocskot sem hagynak maguk utan. Lenyegeben semmi nem valtozott itt, a napi rendjuk ugyanugy zajlik, mint eddig. Azert jo ez a tabor, ha lenne gyerekem es sok penzem akkor en is szivesen jaratnam egy ilyen helyre. Csomo sport foglalkozas van nekik, a napi 2 uszas minden csoportnak megvan es e mellet meg nagyon sok mindent kiprobalhatnak. Hogy csak mast ne emlitsek az egyik heten a vivast probalhattak ki tobben, mult heten pedig buvarkodhattak. Mindig szerveznek nekik kirandulasokat. Minden heten ponizhatnak a kicsik a taborban, a nagyokat pedig elviszik lovagolni. Az unatkozasra itt nincs idejuk, de rosszalkodni azt nagyon jol tudnak.
Hogy mas programot is emlitsek...van egy olyan fahaz, ahol az allatokkal ismerkedhetnek meg a gyerekek. Nagyon sok kis allat van, mint horcsog, eger es csincsilla. Van kigyo, halak es meg pok is. A ket legizgalmasabb szerintem, hogy van egy bebi vadaszgoreny es egy suni is. Ezeket az allatokat a tabor megvette es majd a nyar vegen a szulok beleegyezesevel orokbe fogadhatjak oket az itt taborozok. Kivetel a sunit, mert az a Gina-e, aki az allatos foglalkozasokat tartja. A suni is meg csak par honapos es tok erdekes, mert szinte teljesen feherek a tuskei. A Gina megmutatta nekunk es meg a kezebe is vette. Hat akkor egy kicsit le voltam tobbenve. Ugy fujtatott a tenyereben, de vegul is nem szurtam meg. Kint pedig vannak tengeri malacok, nyulak, kacsak es tyukok. Van meg kecske es birka is. A nagyobb allatokat pedig minden evben berli a tabor.
Meg mindig az ovisok a legaranyosabbak. Igazabol csak veluk lehet kapcsolatunk. Ok teljesen kulon elnek a taborban. Van sajat kis fahazuk, ahol az osszes foglalkozast tartjak szamukra es nem is a nagy ebedloben ebedelnek. A Zsuzsaval minden nap ott ulunk az oviban ebedidoben es veluk vagyunk egy kicsit. Hallgatjuk oket, beszelgetunk veluk vagy epp a felugyeloikkel. 2-kor pedig elkoszonunk toluk, amikor jon ertuk a busz. A kis Michael is ilyenkor szokott haza menni. Most mar koszon nekunk magyarul es mindig megmutatja, hogy eppen aznap mit keszitettek.
A hetvegerol egy par szot: a szombat szuper volt, mert egy par orara ketten maradtunk a taborban a Zsuzsaval, neztunk filmet is. Vasarnap pedig Chinatownban jartunk es vasarolgattunk. Most eloszor mar mertora is szalltunk. Csak annyi volt a gondunk, hogy nem volt apronk. Ezert eloszor fel kellett valtatnunk a penzunket aztan tudtuk megvenni a jegyet. Azzal elment egy kis ido, de vegul is nem volt gond, mert New York-ban is kb. 10 korul kezdodik az elet. En vettem magamnak 3 felsot es egy taskat, amiert meg alkudtam is. Nagyon tetszett egy cipo is, de azert vegul is nem mentunk vissza a boltba, mert nagyon bunkok voltak ott az eladok.
Abba viszont rossz bele gondolni, hogy mar csak 3 alkalmmal tudunk beutazni a varosba es nezelodni. A vasarnapok nagyon fognak hianyozni, azok eddig mindig tok jol sikerultek. Meg ez az utolso is tok jo volt igy, hogy most nem a varsoban nezelodtunk hanem csak vasaroltunk. Egy percet se sajnalok abbol, amit Chinatown-ban toltottunk. Ja es vegre egy tok jot ettunk egy kinai etteremben. Vegre ettem levest es finom fott kajat. Ez a kinai kaja ezerszer jobb volt, mint nalunk a kinai gyorsettermek. Azokat a kajakat en nem is szeretem, mind csak tocsog a szoszban. Itt viszont nagyon izletesek voltak. Az egyik foetel csirke volt brokkolival es rizzsel, a masik panirozot csirke szeletek voltak edes szosszal es zoldsegekkel. Mind a kettohoz meg jart tavaszi tekercs is.:-) Az ebed volt a nap csucspontja.

2009. július 19., vasárnap

A masik jo dolog a hetkoznapokban, amikor elore megyunk a biztonsagi orokhoz beszelgetni. Ket ora ebed szunetunk van es mindig miutan befejezzuk a kajalast a maradek idot naluk utjuk el. Tok jo, mert ilyenkor legalabb angolul beszelunk. Nagyo kedvesek mind a harman. Curtis egy neger srac, o a legfiatalabb es o az aki mindig itt van. A Rob es Dan pedig felallasban dolgoznak itt. Robbal es a Curtissal szeretunk igazan beszelgetni, mert mind a ketten nagyon megertoek. Nincs halyog a szemuk elott, hogy milyen is itt valojaban az elet, hogy mi folyik a taborban. Sajnos az o munkajukat ugyanugy nem becsulik meg itt, mint a mienket. Nekik elmondhatjuk, ha valami rossz tortent velunk a taborban es biztosak lehetunk abban, hogy nem is mondjak el masoknak. A masik ok, amiert jo veluk beszelgetni, mert turelmesek velunk es megvarjak, amig mi elmotyogjuk a mondandonkat. Ha meg nem ertunk valamit, akkor pedig elmagyarazzak. Ez nem mondhato el a tobbiekrol itt a taborban, akikkel meg kapcsolatban vagyunk.

Tegnap grill party volt a Kierannel es tok jo volt, hogy legalabb egyutt voltunk, de hat egyikunk se beszelt tul sokat, mert ahhoz mar nem eleg turelmesek, hogy minket vegig hallgassanak. Azert jo volt az este, mert legalabb hallgattam ahogyan angolul beszeltek, meg hat nem egyedul kuksoltam a szobaban.
Most penteken volt a Kieran 25. szulinapja, amit Nyackban unnepeltunk meg. Mi vegul Curtissel mentunk el es azon a szorakozohelyen se voltunk sokat, ahol a tobbiek voltak. Setaltunk az utcaban es tok vicces volt, mert a Curtis mindig talkozott valaki ismerossel es veluk beszelgettunk. Nekik legalabb erdekesek voltunk, mert hat nem mindennap talkozhatnak magyarokkal.

Hogy itt elek tobb, mint 2 honapot igazan megtapasztalhatom, hogy hogyan is elnek itt az emberek. Az itt taborozok es szuleik mind jo moduak. Mint megtudtuk 8 hetert egy gyerek utan 6000$-at (1,2 millio Ft mi mar kiszamoltuk:-)) fizet a szulo, ami aztan nem keves penz. Termeszetesen az itt dolgozok is (gondolok itt az irodaban ulokre) nagyon jol elnek. Sok itt dolgozo munkatars elotte maga is taborozo volt. Es itt vannak a biztonsagi orok, akik napi 12 orat is dolgoznak tobb munkahelyuk van azert, hogy mindenuk meglegyen. Az o fenekuk alatt nem Lexus, vagy BMW auto van, mint sok gyerek anyukajanak vagy epp a tabor vezetonek.
Ezert oroluk nagyon, hogy eljottem ide, mert olyan dolgokat tapasztalhatok meg, amikrol lehet, hogy mar hallottam vagy a TV-ben lattam, de eddig nem igazan hittem el. Itt is sok embernek azert nem konnyu am az elet, mint otthon nalunk. Itt sem minden rozsaszin. De itt legalabb sokan tenyleg jol tudjak magukat erezni, tudnak nevetni az emberek, ami nalunk nem mindig megy. Es most nem azokra gondolok, akiknek penzuk is van. A Curtis is mindig olyan joizueket szokott nevetni, aztan neki tenyleg nincs egyszeru elete. Otthon mindenki mindig olyan komoly (tudom sokszor en is).

2009. július 18., szombat

A kis Michael

Kezdem megszokni itt az eletet, az embereket. Most mar nem huzom fel magam olyan konnyen. Tudom mi az, amit meg megtehetek es mi az ami mar sok. Nem eroltetjuk meg magunkat a Zsuzsaval takaritas szempontjabol, mindent pont annyira csinalunk meg, hogy nekik megfeleljen. Nem torodnek sem velunk, sem azzal, hogy milyen munkat vegzunk. A heten volt, amikor este 9-kor vegeztunk, ket nap pedig 8 korul. Persze semmi koszonet ezert. Nem is tajekoztattak elore, hogy meg is majd mit kell csinalnunk meg, hogy keszuljunk fel a hosszab napokra. Persze minden nap reggel 7-kor kezdtunk es szombaton is dolgoztunk. Az elmult napokban a gyerekeknek un. hosszu ejszakajuk volt itt, azert kellett nekunk is tovabb dolgozni. A gyerekek biztos elveztek: karaokizhattak es filmet neztek. Egy vigjatek volt Adam Sandlerrel.

De ami fontosabb es itt tortenik a taborban.:-) Mindig van egy kis idonk, hogy az ovisokkal legyunk. Nekik akkor mindig ebedido van. A sracok mind tunderiek, az elso napokban mindennap megkerdeztek a nevunket, de mostmar tudjak. Ha az uton talkozunk kiabalnak nekunk, hogy szia Zsuzsa vagy Szidi. Van koztuk egy magyar kis srac is. Michealnek hivjak es 3 eves. O a legedesebb, a leghelyesebb az osszes ovis kozul. Szerintem mindenki kedvence o. Szoke, gyonyoru kek szemekkel, aki egy kicsit felenk, de egy tunder. Az anyukaja magyar es szerintunk a vezetekneve alapjan az apukaja orosz lehet. Kedden a Zsuzsa veletlenul mar talalkozott az anyukajaval es beszelt is egy par szot vele. Ezek utan en mar alig vartam a szerdat, hogy en is talkozhassak vele. Szerdan itt jart minden ovis szulo, mert nyiltnap volt a taborban. Es igen en is beszelgettem a Noemivel (Michael anyukaja) egy par szot. Nagyon kedves es szimpatikus volt. Elarulta, hogy van mar kis tesoja is a Michealnek. Annyira felvillanyozta ez az esemeny a napomat, utana minden konnyebb volt. A kis srachoz magyarul, oroszul es angolul is beszelnek. Ezt csak onnan tudjuk, hogy az ovo nenik hallottak, hogy oroszul is beszelt hozza a Noemi.
Amugy nekunk az ovo nenik mondtak meg az elso nap, hogy a Micheal is magyar es nyugodtan probaljunk meg hozza magyarul beszelni. Persze o nem mert hozzank szolni, ami nem is csoda mivel mindenki angolul beszel korulte. Amugy sem beszedes, mindig csak azt halljuk tole, hogy "yes".
Egyik nap amikor mentek hazafele, a busznal elkoszontunk tole magyarul. Mondtam neki, hogy majd holnap is talalkozunk es kerdeztem, hogy orul-e neki o meg azt mondta, hogy igen es kozben bologatott. :-))) Annyira edes.

2009. július 15., szerda

New York City masodszor (jul. 12)

Ujra New Yorkban jartam. Hirtelene jott otlet volt, hogy megint utazzunk be, de vegul nagyon jo otlet volt. Kell az egy hetes kemeny munka utan, egy kis kikapcsolodas es kornyezetvaltozas.
Most csak Zsuzsaval es a Leventevel utaztam be. Tok siman bejutottunk, meg elozo este megneztuk a menetrendet a neten, reggel pedig hivtam egy taxit, ami elvitt minket Suffernbe a vonat allomasra.
Egy tok gyors vonatot valasztottunk ki, amivel haromnegyed ora alatt meg is erkeztunk a Madisson Squarre. Itt mi elvaltunk a Leventetol csak megbeszeltuk, hogy fel6-kor talalkozunk ugyanott.
A celunk a Central Park volt es elotte meg a Rockefeller Centert neztuk meg. Sajnos nagy karacsonyfa nem volt, amit a filmekben lehet latni. De filmforgatas az igen, de hiresseget nem lattam.
A Central Park eleg messze van a Madisson Squaretol, elegge el is faradtunk mire odaertunk. Ut kozben megneztuk az 5-ik sugarut gazdag felet is, megtalaltuk a Gucci, a Versace boltokat is.
Van Diesney bolt, ahol ugyanugy mindent vehetsz magadnak, mint az M&M Shopban. 3 emelet, tele Minnievel meg Fulessel, meg a konyhadat is berendezheted. Vicces volt es szerintem olcsobb is, mint az M&M boltban.
A Central Parknak tenyleg mas a hangulata. Mar a sarkaban rogton le kellett ulnunk pihenni, de mar ott is csend es nyugalolm volt. Rengeteg ember setalt ott, voltak akik napoztak vagy softballoztak. Mi ettunk egy fagyit, kozben setalgattunk.

2009. július 5., vasárnap

4th July, NYC

Vegre eljott a nagy nap....new yorki varosnezes.

Kicsi mergelodessel kezdodott szamomra a nap, mert a tabort csak 12-kor hagytuk el. Nem igazan ertettem, hogy miert nem indulhattunk el korabban, hogy mi egy teljesen napot eltolthessunk ott. Vonattal mentunk be, de elotte az allomashoz el kellett meg jutni, ami innen kb. 15 perc kocsival. Persze mi elindulhattunk volna elobb is, de akkor taxit kellett volna hivnunk, ami ugye penzbe kerul. Igy legalabb ezt az osszeget megsporoltuk.

Az ut kb. 1,5 ora volt a vonattal ugy, hogy egyszer atszalltunk. Vicces volt, mert eloszor sikerult rossz iranyba felszallnunk a transfer jaratra. Meg az volt a szerencsenk, hogy rogton ment vissza vonat igy az eredeti tervhez kepest nem sokkal kesobb ertunk be a varosba. A Madison Square Gardenhez erkeztunk, ami New York sziveben van. Egy kis kitero utan, mi a Zsuzsaval levalltunk a tobbiekrol es ketten indultunk neki a varosnak. Volt terkepunk, mind a ketten eleg talpra esettek vagyunk ahhoz, hogy feltaljuk magunkat meg egy ilyen hatalmas varosban is. A celunk a Central Park volt, de eleg hamar rajottunk arra, hogy az aznap nem fer bele. Gyalog eleg messze lett volna es olyan sok idonk nem volt, hogy odaig elgyalagoljunk. Vegul is elindultunk a 5th Avenue-n es ott nezelodtunk, bementunk egy csomo souvenir boltba. Megneztuk a kinalatot es az arakat is.

Majd megalltunk az Empire State Building elott csinaltunk egy par kepet. Mar ut kozben is szabad padot kerestunk, ahol nyugodtan megehetjuk az ebedunket. En pont kiszurtam egy ures padot, az Empire State Building sarkaban gyorsan oda le is huppantunk. Ott megettuk a finom kis szendvicsunket es meg keszitettunk egy par kepet. Mar a taborban feligyeltem arra, amikor a terkepet nezegettem, hogy a kozelben van New York nyilvanos konyvtara .Nekem, aki ket eve mar konyvtarban dolgozok muszaj volt ott is egy par kepet kesziteni. Meg az elocsarnokba is bemehettunk, de sajnos a tobbi resze az unnep miatt zarva volt. Szinte minden utcasarkon megalltunk es keszitettunk kepet az vagy csak az utcakrol vagy ugy, hogy mi is rajta vagyunk. Ketten osszesen tobb, mint 200 kepet keszitettunk. Setalgattunk a Broadwayen is es ott megtalaltuk az M&M boltot is. Hatalmas (3 emelet) es mindent megtalalsz ott, amirol azt hiszed, hogy szukseged van ra, vagy amiert a gyerekek sirhatnak. A polotol kezdve, a torolkozon at a parnaig ja es persze csokit is vehetsz dogivel. Nekem a legjobban termeszetesenegy kis taska tetszett 72$-ert.:-( Amugy minden egy vagyonba kerul ott...nem hiszem, hogy barmit is veszek majd ott magamnak. Szembe pedig ott van Hersey`s bolt, ami egy igazi amerikai csoki ceg. En mar kostoltam is nehanyat es nagyon finomak. A kedvencem a fehercsokis, amiben meg kis csokis keksz darabok is vannak. (naluk hasonlo a smartiesos fehercsoki) Ne aggodj Szilvi ilyet nem viszek neked, habar lehet, hogy meg neked ez is izlene. Ekkor mar nagyon fagyit akartunk enni es azt hittuk, hogy az M&M boltban majd azt is lesz, de hat csalodnunk kellet. Vegul is egy mcflurryt ettunk a meciben, de az is nagyon fincsi volt. Aztan mar indultunk is vissza a talalka helyre, mert fel7-re volt megbeszelve. Persze mi tok pontosak voltunk. A tobbiekre kb. 30 percet kellett varnunk es ezek utan meg egyinek sem jutott eszebe bocsanatot kerni. Mondjuk itt a fiuk meg az ajtot sem nyitjak ki neked. De azert egy bocsi jol esett volna.

A tuzijatek nagyon szep volt. Jo helyunk volt, sokat lattunk belole. Mielott elkezdodott pikinikeztunk, kartyaztunk. Legalabb ez osszerazta egy kicsit a csapatot. A tomeg nem volt veszes, en sokkal tobb emberre szamitottam. Kb. 10-ig tartott a tuzijatek utana elindultunk vissza a vonat allomashoz. Vegul is agyba kb negyed 2-kor kerultunk. Faraszto nap volt, de minden percet elveztem. Mar alig varom a kovetkezo new yorki latogatasomat.

2009. július 1., szerda

Beindult az elet

Hat junius 29-en kinyitott a tabor. Nagyon nagy kivancsisaggal vartam es persze az egesz nem olyan, mint elkepzeltem. Azt hittem, hogy sokkal nagyobb lesz a zsivaj, hogy a gyerekek majd ossze-vissza rohangalnak....Ahhoz kepest eleg nagy a fegyelem. Legalabb is abban hogyan vonuljanak a tabor teruleten, de azt mar nem tanitottak meg nekik, hogyan kell normalisan enni. Az ebedloben mindig hatalmas mocskot hagynak maguk utan. A kaja egy resze vagy a foldon landol, vagy a szemetesben. Mindent kepesek leejteni meg a zselet sem tudjak normalisan enni. Mondjuk azok utan nem kelllene csodalkoznom rajta, hogy meg a felkockazott dinnyet is leejtik. Persze nekunk kell utana feltakaritani, mert ok semmiert nem kepesek lehajolni.

Az etkezesi szokasaik is eleg furak pl, ez a zsele szerintem gusztustalan, semmi ize nincs. A tesztat meg vagy uresen eszik vagy piritott zsemlevel. Vagy tul fuszerezik az etelt vagy teljesen izetlen az egesz. Egyedul, ami tenyleg nagyon finom itt a cookie.

A tabornak van sajat konyhaja. Egy kulsos ceg alkalmazottai dolgoznak mar a 3. eve a taborban. A szakacsnot Lindanak hivjak, aki egy nagyon aranyos es kozvetlen no. A lanyat is befogta dolgozni, ot pedig Dinanak hivjak.:-)
Most mar toluk kapjuk a reggelit es az ebedet is. Tenyleg aranyosak a kajaban nem sporolosak mindent odaadnanak nekunk. Legalabb ok nem sajnaljak toluk a kajat. Igaz ha mi nem esszuk meg, akkor szemet lesz belole. Sajnos nekunk mindig mar csak a maradek jut, mert a mi ebedidonk kesobb kezdodik. A kaja mindig gyorsfagyasztott vagy teszta es hiaba tartjak melegen nekunk akkor mar nem friss.

A gyerekek korcsoportok es nemek szerint vannak beosztva. A legkisebbek az ovisok, ok 3-4 evesek. A 15 evesek a legidosebbek, oket pedig a senioroknak. Tokeletes napirendjuk van, minden percben van mit csinalniuk es mikozben az egyik foglalkoztato helytol mennek a masikhoz meg akkor sem hagyjak oket unatkozni. Akkor mondokat kell kiabalniuk, vagy csak kulonbozo dalokat enekelnek. Egy nap a gyerekeknek 8 periodusbol all. Egy ilyen periodus 45 perces, amikor vagy sportolnak vagy valamilyen keszsegfejleszto foglalkozason vesznek reszt. A programok 9-kor kezdodnek es hivatalosan 4-kor vegeznek. Persze vannak olyan kicsik, akik mar hamarabb itt vannak vagy kesobb mennek el. Addig veluk kulon foglalkoznak a masik fahaz lakoi.


Mi is kaptunk am napirendet, mert szerintem itt csak abban tudnak gondolkodni. Ebben leirtak, hogy minden feloraban mit kell csinalnuk es epp hol kell lennunk. Most mar reggel 7-tol este 7-ig dolgozunk, ami nagyon faraszto. Foleg azert, mert egesz nap talpon vagyunk es jarkalunk. Fizikailag mindig nagyon elfaradunk es mar 9-kor agyban vagyunk. Nagyon durva, hogy mennyi alvasra van szuksegunk. Otthon en siman beerem a 7 oraval, de itt az tuti keves lenne. Reggel meg igy is nehezemre esik felkelni. Azzal biztatnak minket, hogy hamar felvesszuk a ritmust es utana mar sokkal tobb energiank lesz. Jo lenne ha mar ott tartanank....

2009. június 29., hétfő

A 2. het, amikor meg nincsenek gyerekek

Olyan sok minden tortenik itt egy het alatt, hogy mar alig emlekszem mit csinaltam a het elejen. Gyakrabban kene irni a blogot csak sajna idom sincs, meg neha mar erom se.



A heten sok jo dolog is tortent, de negativum is volt eleg. Szerencsere rossz dolgokrol csak a munkaval kapcsolatban tuduk beszamolni. Ott sem maga a munka rossz, hanem a kozvetlen "fonokunk"-kel vannak problemak. Naji (a fonok) nem egy egyszeru eset. Minden csak ugy jo, ahogy o mondja, nekunk mindent ugy kellene csinalnunk. De sokszor semmi logika nincs abban amit mond es persze a mi javaslatainkat nem veszi figyelembe. pl, Ha munkaidonk 4ig tart, akkor mi 4ig nem mehetunk be a hazunkba. De volt olyan, hogy 10 percig a garazsban alltunk es beszelgettunk a NAJIval, mert munkat nem tudott adni nekunk, de hamarabb nehogy elmenjunk. Nem egyszeru az eset, mar a Kierannek is szoltunk errol, de csak annyit mondott, hogy hagyjunk mindent a Najira es csinaljuk, ugy ahogy ahogy jonak latjuk. Persze konnyu ezt mondani, amikor nem neki kell mindennap vele dolgozni.



De inkabb a jo dolgokrol irnek tobbet. :-) Hetfon eletemben eloszor softbolloztam. Vicces volt, azert tobbszor sikerult elkapnom a labdat es amikor utnom kellett meg az is ment. Igaz a sracok nagyon aranyosak voltak, mert igyekeztek olyan labdat adni, amit el lehetett utni. Jo moka volt, legalabb egyutt voltunk a tobbiekkel meg mozogtunk is.

Penteken mind a ketten a Zsuzsaval kiakadtunk a Najira aminek kiborulas lett a vege. A vegen a Kierannek is elmondtuk a bajunkat. A Naji velem esoben festetette a softball palyanal a keritest a Zsuzsanak meg gyomlalni kellett a fak alatt. A nap vegen minden bajunkat elmondtunk a Kierannek es o aranyos es megerto volt. Megnyugtatott minket, majd este mindannyian felmentunk x-boxozni hozza, ami vegul pokerezesbe fulladt. Vicces volt, mert zsetonok nem voltak ezert szines kis pamacsokkal jatszottunk, amit a Chris az ovibol hozott el.

A legjobb tortenes a heten az volt, hogy szombaton munka utan elmentunk a Mallba, ami az USA-ban a masodik legnagyobb bevasarlokozpont. A tabortol kb. 20 percre van taxival. Szoval 4-en beultunk egy taxiba es elkocsikaztunk oda. Tenyleg hatalmas, 4 emeletes szeles folyoval, de szerintem ugy nezett ki mint egy parkolohaz. A Zsuzsaval nekunk kb. 3 emeletet sikerult bejarnunk. Tok jo volt annyi ismeretlen bolt, benne a sok szep ruha. Vegul is egy felsot vettem magamnak 8$-ert.
Nagyon jol ereztuk magunkat a Zsuzsaval arra a par orara sikerult minden bajunkat elfelejteni. Hazafele a taxiban olyan boldog voltam, hogy legalabb egy par orara sikerult kiszabadulnunk a tabor falai kozul. Meg a munka szot is sikerult elfelejtettem.

Azert masnap Zsuzsa orome nem volt felhotlen, mert kiderult rossz atalakitot vettunk. Itt masfajta a konketor, raadasul csak 110Wattal mokudnek az elektromos eszkozok, szoval itt az otthoni hajszarito csak lehel. Ezert akartunk egy olyan atalkitot venni, ami nem csak a foglalatot, hanem a feszultseget is atalakitja. De hat sajna nem sikerult. Pedig megkerdeztuk az eladot es o ezt adta a kezunkbe.... Szoval most vissza kell mennunk oda, hogy csereljek vissza nekunk. Remenyeink szerint penteken nem kell sokaig dolgoznunk, mert akkor gyerekek nem lesznek a taborban. Talan meg tobb idonk is lesz a nezelodesre. A gyerekek azert nem lesznek, mert pentek mar szunet nekik, mert szombaton jul. 4-e lesz, ami naluk unnep. Ezert a tabor penteken zarva lesz es ennek oromore mi ket napos pihenot kapunk. :-)
Szombaton vegre meglathatjuk New York Cityt. Az itt dolgozokkal egyutt az egesz napunkat ott fogjuk tolteni, este pedig megnezzuk a tuzijatekot. Mar csak az kell, hogy akkor ne essen az eso. Mar mindannyian nagyon varjuk ezt a napot.

Vasarnap volt az utolso nap mielott elkezdodott a tabor, ezert akkor is dolgoznunk kellett. Igaz csak 9-tol viszont mindennel csak fel 8-ra sikerult vegeznunk. Nagyon faraszto volt, mindent ujra le kellett ellenoriznunk, hogy tiszta-e, van-e WC papir, szappan es keztorlo. Felsoportunk, felmostunk az osszes kabinban. A nap vegere kipurcantunk. Ez vegul is egy kis izelito volt, hogy milyen lesz az elkovetkezo 8 hetunk, amikor is hetkoznaponket 7-tol 7-ig kell dolgoznunk....

(folyt. kov.)

2009. június 26., péntek

Koszonet

Most csak azert irok, hogy megkoszonjem a batorito e-maileket. Mind nagyon jol esett. Jo erzes, hogy mindig meglep valaki nehany kedves szoval. Nagyon sok erot tudok ezekbol a levelekbol meriteni a folytatashoz.

Es mindenkinek szep napsuteses nyarat kivanok sok pihenessel! Nalunk most epp szakad az eso. Sajna a napot ma se sokat lattam, pedig kint dolgoztam egesz nap.



sok puszi

2009. június 21., vasárnap

2009. jun. 14-21. az elso het

Hat mar rogton a kovetkezo nap el is kezdtunk dolgozni. 7.45-kor volt reggeli, amikor talakoztunk masokkal is akik mar evek ota a taborban dolgoznak. Ekkor volt az elso felkeszito nap az amerikai counseloroknak, akik teljesen ujak. Az o feladatuk, hogy a gyerekeket kisergessek a taboron belul az egyik program helyszintol a masikhoz. Itt ittam eletem elso amerikai kavejat. Szerintem ugy nez ki, mint a kola, izra meg nagyon gyenge. Ezt a fajta kavet aztan tenyleg lehet egesz nap kortyolgatni.

Megismertuk Najit, o az aki minden nap kiosztja nekunk majd a munkat. Arra eddig meg nem sikerult rajonnunk, hogy vajon o mindig itt elt-e Amerikaban vagy ugy telepult be a csaladja. 50 ev koruli ferfi, aki szerintem a fel eletet itt elte le a taborban es karbantarto volt.
Szerintem az elso par nap volt a leghuzosabb a munka szempontjabol. Rengeteg undi WC-t es hutot takaritottunk ki, mindenhol felsoportunk es `felmostunk`. Naji azt a szot, hogy felmoso nem ismeri egy ablaktisztito szivacsot adott nekunk oda, hogy az kellene mindenhol felmosni. Nem is ertem, hogy ezt hogy gondolta. Azzal csak maszatolunk, nem takaritunk. Azt igertek nekunk, hogy minden felszerelest biztositanak szamunkra a takaritashoz, ahhoz kepest mi vettunk sajat magunknak gumikesztyut. Ennek akkor orultunk csak igazan, amikor meglattuk milyen peneszes hutoket kell kitakaritani. En azok utan se tennek bele kajat, hogy mi megsikaltuk. Pedig ezek kozul a hutok kozul az egyik a masik hazba kerult, ahol laknak es ok meg kajat is tesznek bele. Hat en biztos nem ennem meg.

Az amerikaiak annyira igenytelenek naluk a tisztasag nem azt jelenti, mint nalunk. Amiota itt vagyok meg nem mertem belefekudni abba az agynemube, amit adtak nekunk. Mar egy hete a Levente halozsakjaban alszom. Szerintem ok azt mult evben kimostak, amiutan elmentek innen az emberek es azota csak porosodott valahol. Aztan egy ev utan elovettek nekunk, hogy tessek itt az agynemutok.
A kaja ugyanez ok tesztat esznek hussal es forditva. Naluk egy adag ket szelet hus zoldsegetmeg nem esznek hozza. Egy ilyen adag boven eleg ket embernek, mondom ezt ugy, hogy ket fiuval vagyok meg egyutt es abbol az egyik tenyleg igy gondolja. A Levente 3 ember helyett eszik es ez tenyleg igaz. A 45 perces ebedidoben o vegig eszik. Egy baj van, hogy o vegetarianus igy a hus nem nagyon fogy.

Egy par szot a kis csapatunkrol. Harom mernokkel vagyok egyutt, ami szerintem egy kicsit vicces. (villamos-, kozlekedes- es vegyesz mernok)De tok jol kijovunk egymassal, eddig meg nem sikerult osszevesznunk semmin. Jol beosztjuk a kajat, a szamitogepet...mindent. Annak pedig kulon orulok, hogy a Susyval nagyon jol megertjuk egymast tenyleg mindent meg tudunk beszelni az elso perctol. Ez azert is nagyon fontos nekem, mert szinte mindig egyutt vagyunk a munka soran is.

Amiert csalodott vagyok, hogy egy kicsit, hogy az angolt nem tudom sokat hasznalni. Pedig pont azert jottem ide. Napkozben tenyleg csak ketten vagyunk a Susyval, egyedul csak a Najival kommunikalunk reggelente, hogy mi a napi feladat.
Igaz meg olyan ures az egesz tabor. Most meg csak az irodaban dolgoznak es mi a tabor korul. Szoval remelem ez meg alakulni fog.

Ja es, hogyan is nez ki a tabor. Nem olyan nagy, mint amilyennek elkepzeltem, de azert van 6 medence, 8 fahaz es 7 foglalkoztato haz, 3 tenisz palya es meg baseball palya is. Szoval lehet, hol takaritani. Itt tenyleg minden a gyerekekrol szol: van ahol keramiazhatnak, szamitogepezhetnek, a zenevel vagy az allatokkal ismerkedhetnek meg. Itt aztan egy gyerek se fog unatkozni az tuti. Mi sem unatkoztunk Susyval takaritas kozben, mert kozben mindent jo alaposan meglestunk a tabor korul.
Az egyik legjobb napunk az volt, amikor szakadt az eso es ezert egesz nap az ovodaban kellett takaritanunk. Minden jatekot, butorokat leporoltunk, felsepertunk, porszivoztunk. Kozben meg mi is jatszottunk a jatekokkal. Felepitettuk a vonatpalyat a gyerekeknek, megneztuk a mesekonyveket, kozulok a hofeherket el is olvastuk.

Azert a legrosszabb munkarol is beszamolok, ami nem mas mint a medence takaritasa. Tobb oran keresztul allsz a medence mellett es halaszod ki a faleveleket, botokat egy halo segitsegvel. Vagy valaszthatom azt is, hogy egy kefe segitsegevel a medence aljarol kotrom a szemetet az egyik oldalrol a masikra. A munka vegere csak az en vallam fajdul meg, de ugy erzem, hogy semmi hasznosat nem csinaltam. A takaritasnal legalabb mindig latom az eredmenyt. A medence tisztitasat (6 van) mindig akkor kapjuk meg, ha mar semmi nincs amit takaritani kell a tabor teruleten. Az a baj, hogy tul gyorsan dolgozunk a Zsuzsaval.:-)

Meg a szombatrol: este bulizni voltunk a nemzetkozi diakokkal es nehany itt dolgozo amerikaival. Tok jo helyen voltunk, a zene is jo volt. Tancoltunk, beszelgettunk es egy csomo kepet keszitettunk. Habar nem en, mert en el se vittem a gepemet.
Az amerikaiak tenyleg furak (ezt meg szerintem le fogom irni egy parszor). Azt elvarjak, hogy a szivoszalon legyen egy kis vedopapir, amikor a pultos atadja neked a rendelt italodat, de az bezzeg nem szamit, hogy milyen tiszta a WC vagy a csap.

Vasarnap volt az elso szunnap. Igazabol semmit nem csinaltunk, de az nagyon jol esett, mert en elegge elfaradtam a heten. Raadasul kiderult, hogy a kovetkezo vasarnap nem lesz piheno nap, amiert az az utolso nap mielott megerkeznek a gyerekek. Hetfotol folyamatosan 13 napon at kell dogoznunk. Most meg a munkaido 8-tol 4-ig tart, de ha beindul a tabor reggel 7-tol este 7-ig fogunk majd dolgozni.

2009. junius 13. indulas napja

Nem gondoltam, hogy valaha is irni fogok blogot, de most megis megbrobalkozom vele. Ugy alakult itt a taborban, hogy eleg sok idonk van netezni is es meg gepet is kaptunk hozza....
So let` s start it!

Mar hajnalban kelni kellet, mert 7.10-kor indult a gepunk es mar 3 oraval indulas elott kint kellett lenni a repteren. Egesz elozo nap es a repter fele is azon izgultam, hogy remelem mindent bepakoltam. Egy fontos dolgot nagyon sajnalok ami otthon maradt es az a halozsakom, de errol meg kesobb...
A bucsuzkodas nehez volt, mar elore tudtam, hogy sirasba torkollik. Nehez volt ugy elindulni, hogy tesonak otthon kellet maradnia, plane, hogy o aztan tenyleg igazan akarta ezt az utat.
Mar az ut elott tudtam, hogy 4-en leszunk magyarok a taborban. A repteren meg is ismerkedtunk egymassal. Az arany tokeletes 2 lany es 2 fiu, igy egyutt indultunk el a taborunkhoz. A nevek Zsuszi, Levente es Tamas. Nagyon orultem, hogy nem egyedul kell megtennem ezt a hosszu repulo utat. Plane azert, mert a fiuk nagyon felkeszultek voltak a repulessel kapcsolatban. Mar mindent megneztek elore a neten. Egyedul tuti eltevedtem volna a hatalmas Parizsi repteren. Ott egy terminal nagyobb, mint nalunk Ferihegy 2.
3 ora varakozas utan szallt fel Parizsbol a gepunk, amikor mar vegre az uti cel New York volt. A repulo ut nem volt veszes, az ulessel nem volt gondom, igazabol csak nem tudtam lekotni magam. Olyan voltam, mint egy rossz gyerek, aki nem bir magaval, egyedul a ket Jobaratok epizodot tudtam vegig nezni.
Egy nagyon aranyos idos, amerikai hazaspar ult mellettem. A feleseggel beszelgettem is nehany szot, biztatott, hogy biztos jo nyaram lesz. Az o lanya, mint taborozo volt ilyen taborban es azt meselte, hogy soha nem akart onnan haza menni.

Szoval nagy remenyekkel es nagyon faradtan megerkeztunk. Leszellaskor az eso szakadt, ami egy kicsit kiabrandito, viszont szerencsere nem vesztek el a csomagjaink. A repteren egy kedves bacsi (George) vart rank, aki elvitt minket a taborba. 8 ora folyamatos repules utan, meg 1 ora kocsikazas kovetkezett. De tenyleg kedves volt, mert a hosszabb uton vitt el minket a taborba es igy tavolrol megnezhettuk New York City-t, legalabb is a felhokarcolokat.
A taborban mindenki kedvesen fogadott minket. Talakoztunk Carollal a tabor igazgatoval es testverevel Robertaval. Vegre megismertem Kierant is, akivel meg otthonrol leveleztunk. Nem tudom miert, de en azt hittem, hogy o lany, szoval egy kicsit meglepodtem, hogy o fiu. Nem tudom miert gondoltam, hogy biztos lany lesz. Mentsegemre legyen mondva, hogy nev alapjan nem tudhattam. Amugy o del-afrikai, de nem latszik rajta. Nagyon kedves es mindig mosolyog. O hozza fordulhatunk, ha barmi keresunk vagy kerdesunk van. O is itt alszik a taborban es meg rajta kivul 3-an osszesen. Chris es Philippa Angliabol erkeztek, Andy pedig Ausztriabol. Ok counselorok itt a taborban, majd sportot oktatnak a kicsiknek.
10 percben gyorsan megmutattak nekunk a tabort es utan meg volt egy rovid bemutatkozas. Kieran elmondta a szabalyokat aztan el is engedett minket, mert latta, hogy nagyon faradtak vagyunk. Meg gyorsan kipakoltunk es kb. itteni ido szerint 9-kor lefekudtunk aludni.